Zapytaj nas o obsługę podatkową wynajmu mieszkania - będziesz zaskoczony!

Zadzwoń do nas 22 122 02 96 i uzyskaj informację na temat obsługi podatkowej wynajmu - mieszkań, domów i lokali komercyjnych! Porozmawiajmy o wynajmie w Twoim mieście.

Podatek od wynajmu mieszkania

Wynajmowanie mieszkania może generować wysokie dochody. Wysokość tych dochodów zależna jest od bardzo wielu czynników. Najważniejsze z nich to z jednej strony wysokość czynszu najmu, a z drugiej strony koszty utrzymania lokalu oraz wysokość daniny publicznej. Wbrew pozorom na wysokość daniny publicznej możemy mieć wpływ. To od podatnika będzie zależało jaką wysokość podatku odprowadzi fiskusowi.

Przychody z najmu tak jak i inne przychody podatników, podlegają opodatkowaniu. Wynajem mieszkania można prowadzić na dwa różne sposoby, jako najem prywatny lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Pit 28 Podatek od wynajmu

Jak opodatkować najem?

Samo podjęcie decyzji o sposobie opodatkowania najmu, może niejedną osobę przyprawić o ból głowy, a co dopiero prawidłowo rozliczyć najem. Po przeczytaniu tego poradnika wszystko powinno stać się jasne. W tym rozdziale nie odpowiemy sobie, jaką wybrać formę opodatkowania, a jedynie zarysujemy złożoność problemu. Podatnik, jako osoba fizyczna, ma możliwość dokonania wyboru formy rozliczania przychodów z najmu. Wynajem jest samodzielnym źródłem przychodów w myśl Art. 10 pkt 1 ust. 6 ustawy o Podatku Dochodowym Osób Fizycznych. Jest to bardzo ważna informacja, gdyż wynajem możemy opodatkować odmiennie niż inne źródła przychodów, np. przychody z umowy o pracę.

Wstępnie należy podjąć decyzję, czy najem będzie rozliczany:

  • Poprzez prowadzenie działalności gospodarczej
  • Prywatnie, bez rejestrowania działalności gospodarczej, jako najem prywatny

Opodatkowanie działalności gospodarczej może odbywać się na dwa sposoby:

  • Zasady ogólne, opodatkowane wg skali podatkowej 17% i 32%
  • podatek liniowy 19%

Jeśli decyzja będzie dotyczyć najmu prywatnego, należy zdecydować o wyborze formy opodatkowania. Ta decyzja jest o wiele trudniejsza od poprzedniej, gdyż wymaga zapoznania się z przepisami regulującymi nasze prawa i obowiązki. Na domiar złego obie możliwości regulują przepisy zawarte w dwóch różnych aktach prawnych: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o Podatku Dochodowym Osób Fizycznych oraz Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

  • Zasady ogólne, opodatkowane wg skali podatkowej 17% i 32%
  • Ryczałt ewidencjonowany, opodatkowany wg 8,5% przychodów
Decyzja o opodatkowaniu w formie ryczałtu podjęta musi być do 20 stycznia roku podatkowego. Do tego dnia należy bowiem w formie pisemnej dostarczyć informację o wyborze opodatkowania na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.

W przypadku podatnika, który rozpocznie osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Decydując się na najem prywatny, należy jeszcze zastanowić się nad kolejnym wyborem:

  • Opodatkowanie samodzielne
  • Opodatkowanie ze współmałżonkiem

Ryczałt ewidencjonowany. Wady tej formy opodatkowania.

Stare porzekadło nie wszystko złoto, co się świeci ma tutaj dobre zastosowanie. Pozornie prosta i tania forma opodatkowania, bardzo często okazuje się, że jest droga. Najpoważniejsze jej wady:

  • Brak możliwości odliczenia wydatków związanych z utrzymaniem lokalu
  • Brak możliwości odliczenia kosztów reklamy
  • Brak możliwości odliczenia kosztu biura pośrednictwa lub zarządcy najmu
  • Brak możliwości odliczenia kosztów napraw i remontów
  • Brak możliwości odliczenia amortyzacji lokalu
  • Brak możliwości odliczenia kosztów dojazdów na prezentację lokalu
  • Brak możliwości odliczenia kosztów zakupu mebli i wyposażenia
  • Brak możliwości odliczenia kosztów odsetek od kredytu
  • Brak możliwości odliczenia kosztów windykacji należności

Dlaczego lepiej płacić 17% niż 8,5% podatku?

Wybór opodatkowania wg skali podatkowej, daje podatnikowi możliwość zredukowania opodatkowania nawet do 0%. Nie w każdym przypadku jest to możliwe, ale na pewno każdy właściciel nieruchomości, który chce utrzymywać się z wynajmu powinien, przynajmniej okresowo stosować tę formę opodatkowania. Formę opodatkowania wybiera się raz na rok. Innymi słowy, w każdym roku podatkowym możemy opodatkować się wg innej formy.

W tym miejscu powinienem podkreślić, że wynajem lokali, jest jedynym dochodem w Polsce, od którego można wogóle nie płacić podatków. Wymaga to świadomego podejścia do wynajmu z zamiarem stałego utrzymywania się z wynajmu. Po zbudowaniu portfela nieruchomości, zapewnimy sobie stałe (dość wysokie) dochody bez płacenia podatków.

Ludzie młodzi, wykorzystując swoją zdolność kredytową, mogą zbudować swój portfel nieruchomości pod wynajem, który będzie stanowił ich zabezpieczenie emerytalne. Wynajmowane nieruchomości będą spłacać zobowiązanie kredytowe. Po ich spłaceniu, właściciel przechodzi na emeryturę i korzysta z wysokich świadczeń. Wszystko to, bez płacenia podatków i bez inwestowania swoich pieniędzy. Cały mechanizm oparty jest tylko na podjęciu decyzji w odpowiednim czasie, na tyle długim, aby była możliwość spłacenia kredytu przed pójściem na emeryturę.

Podatek od wynajmu

Dlaczego lepiej płacić podatki według wyższej stawki podatkowej? Ponieważ opodatkowanie wg skali podatkowej umożliwia wykorzystanie możliwości zastosowania amortyzacji oraz uwzględnienia innych kosztów, w konsekwencji opodatkowanie zredukujesz do 0%.

Obsługa fiskalna naszych klientów

W ramach usługi kompleksowej obsługi wynajmu i opieki nad mieszkaniem, prowadzimy obsługę fiskalną. Nasi klienci nie muszą martwić się o rozliczenia podatkowe, my to wykonujemy za nich.

Pytania i odpowiedzi

Na to pytanie każdy wynajmujący otrzyma inną odpowiedź. Nasz doradca podatkowy dokona analizy dokumentów i wskaże najbardziej korzystną formę opodatkowania.

Nie. Cechą charakterystyczną opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego jest opodatkowywanie przychodu, a nie dochodu obliczanego jako różnicę pomiędzy przychodem a kosztami.

Forma zgłoszenia jest dowolna. Nie ma żadnego urzędowego formularza zgłoszeniowego.
Możesz skorzystać z naszego wzoru Formularz zgłaszania najmu do urzędu skarbowego


Pełny poradnik dotyczący sposobów rozliczania najmu

Dla osób chcących samodzielnie rozliczać się z fiskusem posiadamy w sprzedaży poradnik dotyczący wszelkich niuansów prawa podatkowego "Fiskus czyha na Twój błąd! Poradnik dotyczący prawidłowego rozliczania podatków z wynajmu". Poradnik można zamówić na naszej infolinii lub za pośrednictwem poczty e-mail.


Nota prawna
PROTECTRENT, dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były zgodne z obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej prawem. Prawo to jednak nieustannie się zmienia. Zmienia się także sytuacja na rynku. Z tych powodów, zawarte treści mogą być nieaktualne, niepełne lub mogą posiadać inną wadę. Dlatego PROTECTRENT nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki wykorzystania prezentowanych informacji. Prezentowany przekaz należy traktować jako inspirację do sprawdzenia go z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Zadzwoń do nas 22 122 02 96 (centrala) i dowiedz się więcej!

Czekamy na Twój telefon. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.
Połączenie płatne według stawek Twojego operatora za telefony stacjonarne.

DANE KONTAKTOWE AGENCJI