Wynajem na pokoje – wyższy zysk i dodatkowe obowiązki

Różnica między wynajmem całego mieszkania, a podziałem na pokoje – jest duża. Zobacz czym charakteryzują się te dwa typy wynajmu nieruchomości i oceń czy Twoja nieruchomość może zostać przystosowana do tego zastosowania.

Wynajem mieszkania na pokoje

Współczesny rynek najmu charakteryzuje się wieloma wyraźnie zarysowanymi trendami. Część lokali przeznaczona jest na wynajem klientom korporacyjnym, którzy lokują w apartamentach wyższych menadżerów lub pracowników kontraktowych. Inne nieruchomości przeznaczone są m.in. z racji stylu umeblowania dla rodzin.

Osobną gałęzią jest wynajem mieszkań dla studentów a jeszcze inną wynajem pokoi dla studentów. Próbując zagłębić się w problematykę, warto dowiedzieć się jak duży potencjał ma opisywany przez nas rynek. Najłatwiej zauważyć wielkość rynku przyrównując ilość studentów do liczby mieszkańców, a ta statystyka przedstawia się w następujący sposób:

Miasto Liczba mieszkańców Liczba studentów
Rzeszów 185 000 mieszkańców 60000 studentów
Kraków 760 000 mieszkańców 207 000 studentów
Katowice 300 000 mieszkańców 80000 studentów
Wrocław 630 000 mieszkańców 155 000 studentów
Poznań 550 000 mieszkańców 130 000 studentów
Kielce 190 000 mieszkańców 45000 studentów
Opole 120 000 mieszkańców 25000 studentów
Lublin 340 000 mieszkańców 70000 studentów
Gdańsk 460 000 mieszkańców 85000 studentów
Warszawa 1 720 000 mieszkańców 270 000 studentów
Toruń 205 000 mieszkańców 32000 studentów
Gliwice 185 000 mieszkańców 28000 studentów
Łódź 710 000 mieszkańców 100000 studentów
Szczecin 410 000 mieszkańców 55000 studentów
Bydgoszcz 360 000 mieszkańców 42000 studentów
Tabela - Udział procentowy studentów w ogólnej liczbie mieszkańców (2013/2014)

Tabela bardzo dobrze obrazuje jak dużą grupą klientów rynku wynajmu są studenci.

Warto pamiętać, że w wielu miastach studenci kreują rynek wynajmu, co powoduje występowanie okresów cieszących się wyższym zainteresowaniem najemców. Jest to kluczowa informacja przy planowaniu wynajmu mieszkania na pokoje.

Akademik, mieszkanie z grupą przyjaciół czy wynajem pokoju

Zdecydowana większość studentów to osoby przyjezdne, dla których koniecznością będzie znalezienie miejsca zamieszkania na najbliższe lata. Osoby te mają do wyboru trzy możliwości. Akademik, wynajem pokoju lub wynajem mieszkania samodzielnie bądź z grupką przyjaciół. Pierwsza możliwość to akademiki jednak z racji rygorystycznych zasad przyznawania miejsc wybór ten jest zarezerwowany dla wąskiej grupy osób. Nawet w przypadku spełnienia wszystkich kryteriów wymaganych przez domy studentów warto pamiętać, że miejsca są ograniczone. Przykładowo na wrocławskim rynku domy studenckie oferują ok. 9 tysięcy miejsc przy ponad 120 tysiącach studentów. Obok zamieszkania w akademiku osoby studiujące mają możliwość wynajęcia mieszkania lub jego części.

Liczba akademików we Wrocławiu a ilość studentów

Samodzielny wynajem mieszkania, nawet niewielkiego – to duże koszta będące dla wielu osób barierą. Nie każdy jest w stanie również zorganizować grupkę przyjaciół do wspólnego wynajęcia mieszkania. Alternatywą dla takich osób jest wynajem pokoju lub miejsca w pokoju. Popyt na tego typu oferty jest duży, ponieważ forma z punktu widzenia lokatorów niesie szereg korzyści.

Wynajem mieszkania na pokoje
czy dla wszystkich inwestorów?

Planując wynajem mieszkania na pokoje, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Z punktu widzenia inwestora należy mieć na uwadze, że nie każde mieszkanie będzie odpowiednie do wynajmu na poszczególne pokoje. Inwestycja okazuje się opłacalna przy mieszkaniach co najmniej trzypokojowych w pełni rozkładowych.

Kolejnym kryterium jest lokalizacja. Studenci, którzy są zdecydowanie największą grupą osób poszukujących pokoi, są zainteresowani zamieszkaniem w okolicy uczelni lub blisko centrum. Wynajem mieszkań w bezpośrednim sąsiedztwie budynków uczelni publicznej będzie z pewnością strzałem w dziesiątkę i wysoki popyt powinien zapewnić krótki przestój w okresie pomiędzy najmami, chyba że zostaną popełnione błędy spowodowane brakiem doświadczenia.

Kolejną kwestią jest przystosowanie mieszkania do zamieszkania przez grupę młodych osób. Bez wątpienia mieszkanie należy rozsądnie umeblować, pamiętając, że średnia półka cenowa będzie najlepszym kompromisem pomiędzy ceną, a jakością. Mieszkanie warto również doposażyć w czajnik elektryczny, odkurzacz, zastawę stołową, suszarkę na pranie oraz deskę do prasowania. Studenci z pewnością docenią komfort, który stwarza w pełni wyposażone mieszkanie.

Cechy mieszkania na pokoje

Wynajem na pokoje charakteryzuje się swoimi własnymi cechami. Spełnienie ich wszystkich gwarantuje stosunkowo proste znalezienie najemców. Należy pamiętać, że najczęściej na rynku poszukiwane są pokoje 1-osobowe i to właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem wśród najemców.

Zdecydowanie trudniej znaleźć chętnych na pokoje 2 lub 3 osobowe. Planując nasz podział mieszkania warto wydzielić jak największą ilość jedynek. Często, ten podział determinuje ilość okien w mieszkaniu.

Cechy mieszkania na pokoje
  • Koniecznie mieszkanie musi być rozkładowe (nieprzechodnie)
  • Pokoje 1-osobowe ok. 8-12 m2 wynajmujemy jako jednoosobowe, pozostałe jako 2 lub 3 osobowe
  • Jedna łazienka musi przypadać maksymalnie dla 4-5 najemców
  • Konieczna jest dobra lokalizacja, w pobliżu uczelni lub w samym centrum miasta. W innych miejscach zdecydowanie trudniej o najemcę i nasza inwestycja może być nieopłacalna
  • Wszystkie pokoje muszą być wyposażone w drzwi i być zamykane na klucz. Niespełnienie tego warunku, może spowodować, że zdecydowanie trudniej będzie nam wynająć lokum. Należy pamiętać, że w każdym z pokojów, będą mieszkać obce osoby, które się wcześniej nie znały i chcą mieć odrobinę prywatności
  • Mieszkanie powinno zostać wyposażone w stały dostęp do Internetu

Większa ilość pracy przy wynajmie na pokoje

Wynajem mieszkania na pokoje generuje większą ilość pracy oraz może stwarzać szereg problemów. Mieszkanie trzypokojowe to konieczność przygotowania trzech umów najmu, stworzenie trzech protokołów zdawczo-odbiorczych oraz zdecydowanie trudniejsze w przygotowaniu rozliczenie lokatorów. W trakcie najmu mogą pojawiać się również zupełnie nietypowe problemy – przykładowo konflikty lub nieporozumienia wśród lokatorów, które prowadzą często do chęci wypowiedzenia umowy. Szereg problemów i dodatkowych czynności jest zrekompensowany przez wyższą stawkę, którą udaje się uzyskać w tego typu rodzaju wynajmu. Z punktu widzenia inwestora wynajem mieszkania na pokoje jest atrakcyjny ze względu na wyższe bezpieczeństwo. Zawarcie kilku umów najmu zapewnia dywersyfikację inwestycji w wynajem. Umiejętne zawieranie umów pozwala na uniknięcie okresu bez przychodu z najmu.

Zadzwoń do nas 22 122 02 96 (centrala) i dowiedz się więcej!

Czekamy na Twój telefon. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.
Połączenie płatne według stawek Twojego operatora za telefony stacjonarne.

DANE KONTAKTOWE AGENCJI