Remonty

Obsługa nieruchomości przeznaczonej do wynajmu to wiele obowiązków. Jedną z cyklicznie powtarzających się czynności jest konieczność odświeżania lokalu lub przeprowadzenie jego modernizacji. Samodzielne prowadzenie remontu to szereg wyzwań i potrzeba poświęcenia ogromnej ilości czasu.

Zlecenie wykonania remontu zewnętrznemu wykonawcy to z kolei konieczność nadzoru i w dużej mierze organizacji całego przedsięwzięcia. W trakcie współpracy z firmami remontowymi warto mieć doświadczenie i wiedzę z zakresu techniki wykańczania wnętrz. Zarówno samodzielne prowadzenie remontu, jak i powierzenie remontu firmie zewnętrznej to niestety konieczność wykonania wielu czynności. Niedopełnienie ich może skutkować problemami w przyszłości lub wyższymi kosztami przeprowadzenia całej operacji.

Remonty samodzielnie czy też nie

To my ustalamy jakość i standard wykonania prac

Niezależnie czy remont mieszkania pod wynajem chcemy wykonać samodzielnie, czy też zdecydujemy się na współpracę z firmą remontową, to my musimy ustalić, jakie są nasze oczekiwania. Na rynku wynajmu właściciele bardzo często popełniają szablonowe błędy, o które najłatwiej, gdy planujemy remont mieszkania w stanie surowym, bądź lokalu mocno wyeksploatowanego.

Znajomość rynku pozwala w takiej sytuacji zaoszczędzić ogromne ilości pieniędzy. Przygotowując nieruchomość do wynajmu, musimy znać naszego przyszłego klienta. Czy mieszkanie znajduje się w prestiżowym budynku z ochroną położonym w ścisłym centrum miasta, czy też wynajmujemy mieszkanie w kamienicy nieopodal uczelni? Te dwa skrajne przypadki to wierzchołek góry lodowej.

Na rynku wynajmu znajduje się wiele typów lokatorów – studenci, klienci korporacyjni, pracownicy fizyczni, obcokrajowcy, rodziny z dziećmi, młode małżeństwa. Chcąc trafić w jak najszerszą grupę klientów, musimy kierować się znajomością rynku i zdrowym rozsądkiem. Uważne uwzględnienie tych zasad pozwoli na zmniejszenie kosztu remontu, czyli zwiększenie zysku z wynajmu.

Remont mieszkania pod wynajem
Przebudowa 2 na 4 pokoje studenckie.
Fot. zasoby własne.

Samodzielne prowadzenie remontu
szereg zagrożeń i konieczność poświęcenia czasu

Samodzielne odświeżenie mieszkania lub prowadzenie remontu to duże obciążenie. Warto zauważyć, że nie wszystkie czynności warto wykonywać samodzielnie. To, że jesteśmy w stanie położyć panele podłogowe i zawiesić nową lampę wcale nie oznacza, że to dobry pomysł. Błędnie położone panele mogą sprawić, że ich żywotność będzie wyraźnie skrócona, a i osiągnięty efekt wizualny nie zachwyci. Z kolei nieumiejętnie podłączona lampa może spalić urządzenie lub uszkodzić instalację. Warto wspomnieć, że praca z instalacją elektryczna może zakończyć się tragedią, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Jest to tylko jedno z wielu zagrożeń. Decydując się na samodzielne odświeżenie lokalu, pamiętajmy, że prace należy wykonać starannie, a do tego potrzebujemy wolnego czasu.

Zlecenie odświeżenia lokalu zewnętrznej firmie remontowej – wyższy koszt i wyższa jakość

Remont mieszkania warto zlecić zewnętrznej firmie wykonującej tego typu usługi. Koszt wykonania wszystkich prac nie powinien być, aż tak dotkliwy, ponieważ faktury za modernizację lokalu są podstawą do pomniejszenia podatku naliczanego z tytułu wynajmu lokalu. Praca wykonana przez profesjonalną firmę to szereg ułatwień. Specjalista bez problemu doradzi czy warto dopłacić do paneli klasy AC5, czy też AC4 będzie odpowiednia przy lokalu mieszkalnym przeznaczonym do wynajmu. Firmy remontowe uzyskują swoje wynagrodzenie po wykonaniu pełnego zakresu prac. Daje to możliwość zweryfikowania wyników pracy, dzięki czemu końcowy efekt może być dużo lepszy niż przy samodzielnym wykańczaniu wnętrza. Wyższy koszt usługi porównując do samodzielnego wykonania pracy, zostanie zrekompensowany wyższą jakością i dłuższą żywotnością zużytych materiałów. Warunkiem koniecznym jest oczywiście odpowiedni dobór firmy, z którą będziemy współpracować.

Remont mieszkania to koszt właściciela czy najemcy?

Remont mieszkania to temat, z którym bardzo często nie radzą sobie właściciele nieruchomości. W obiegowej opinii panuje przekonanie, że skoro zarabiamy przez 12, 24 lub 36 miesięcy z tytułu wynajmu to zużycie wyposażenia, lub zabrudzenie ścian jest wynikiem normalnej eksploatacji.

Tego typu podejście jest szkodliwe i może być kosztowne. Powierzając lokatorom majątek o wartości 300 tys. zł, musimy pamiętać, że wartość wyposażenia to jedynie niewielki ułamek łącznej kwoty. Nasz zysk z wynajmu to koszt, jaki musi ponieść najemca chcący korzystać z naszego majątku, a wyposażenie lokalu to jego element. Warto o tym pamiętać zastanawiając się, czy obciążać najemcę kosztem przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego.

Kwestie praw i obowiązków regulują odpowiednie ustawy obecne w polskim prawie, a także umowa najmu, jeżeli zostanie umiejętnie skonstruowana. Nieznajomość prawa i ponoszenie kosztów z tym związanych to kolejny powód, dlaczego warto zaufać firmie mającej doświadczenie w zarządzaniu wynajmem. Szereg czynności i użyta przy tym wiedza zabezpiecza majątek i w perspektywie wieloletniej pozwala na osiągnięcie wyższego zysku.

Malowanie mieszkań pod wynajem

Całkowite przejęcie obowiązków właściciela nieruchomości – zarządzanie wynajmem

Obsługujemy nieruchomości przeznaczone do wynajmu przez przeszło 20 lat. Doskonale zdajemy sobie sprawę z konieczności cyklicznego odświeżania lokalu. Nie wszyscy najemcy wywiązują się ze swoich obowiązków wynikających z prawa i zwracają mieszkanie z drobnymi usterkami lub pobrudzonymi ścianami. Po kilku latach wynajmu może się zdarzyć, że przeprowadzenie drobnego odświeżenia będzie koniecznością. Środki na ten cel powinny kumulować się przez lata, ponieważ to nie właściciel powinien ponosić ten koszt.

Lokatorzy są zobowiązani zwrócić lokal w stanie niepogorszonym. Jeżeli tego nie zrobią, nie należy im się pełen zwrot kaucji. Kumulując środki z tytułu uszkodzeń, należy co jakiś czas zmodernizować lub odświeżyć lokal. W naszej palecie usług znajdziecie Państwo szereg usług dodatkowych. Prowadzimy remonty mieszkań, używając przy tym doświadczenia zdobytego na polskim rynku najmu.

Zadzwoń do nas 22 122 02 96 (centrala) i dowiedz się więcej!

Czekamy na Twój telefon. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.
Połączenie płatne według stawek Twojego operatora za telefony stacjonarne.

DANE KONTAKTOWE AGENCJI