Protokół zdawczo-odbiorczy to nieodzowny element umowy wynajmu. Jego zawartość musi zawierać rzetelny spis wyposażenia i aktualny stan. Prawidłowe wykonanie protokołu zdawczo-odbiorczego eliminuje nieporozumienia na koniec współpracy z najemcą.
Lokatorzy, często przy zdawaniu mieszkania tłumaczą się, że „tak już było”, „tego nie zauważylimśmy”, „myśleliśmy, że to nieistotne”. Dlatego tak istotnym jest sporządzanie rzetelnego protokołu zdawczo odbiorczego, dodatkowo uzupełnionego szczegółową dokumentacją fotograficzną, którą będą posiadać zarówno najemcy, jak i właściciel.
Uświadomienie najemców, że to właśnie ten dokument zabezpiecza ich przed ewentualnymi nieporozumieniami, podczas zdawania lokalu jest dobrym argumentem, aby dokonali dogłębnej analizy wyposażenia. Należy spisać wszystkie ich uwagi. Przyłożenie się do tego elementu, podnosi prawdopodobieństwo, że najemca bardziej będzie dbał o lokal. Zapisanie w protokole wszystkich szczegółów podnosi jego wiarygodność.
Sprawdź również bezpieczne metody jak wynająć mieszkanie i czego nie robić przy wynajmie mieszkania.
Zacznijmy od umieszczenia w protokole zdawczo-odbiorczym informacji o wykonaniu dokumentacji fotograficznej mieszkania. Na zdjęciach, wykonanych przy najemcy, powinny zawarte być zdjęcia wszystkich uszkodzeń, które wpisane są w protokole zdawczo-odbiorczym, oraz ogólna kondycja mieszkania.
Tak więc gdy w protokole zapisujemy – „delikatne uszczerbienie rogu biurka” – sfotografujmy defekt. Tak, aby najemca nie podciągnął pod to całkowite uszkodzenie biurka. Ważne jest, aby opis uszkodzeń był możliwe jak najdokładniejszy. Po wykonaniu zdjęć wyślijmy je najemcy na skrzynkę pocztową. Jeśli najemca również wykonuje dokumentacje, także poprośmy o ich przesłanie.
Dokumentacja fotograficzna stanu mieszkania jest niepodważalnym argumentem przy ewentualnym sporze z najemcami. Nie powinniśmy lekceważyć tego elementu podczas samodzielnego wynajmu nieruchomości. Właściciele mieszkań, często bezgranicznie ufają swoim lokatorom i nie przywiązują wagi do zbierania ewentualnych dowodów. Nie popełnij tego błędu!
Zawsze wykonuj dokumentację fotograficzną jako załącznik do protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania.
Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać całe wyposażenie mieszkania oraz wszystkie jego elementy, które mogą ulec zniszczeniu. W jego skład powinny wchodzić takie elementy jak:
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania zabezpiecza interesy zarówno właściciela nieruchomości jak i samych najemców i to obydwie strony transakcji powinny zadbać o jego rzetelne przygotowanie. Wymóg sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego jest zawarty w ustawie o ochronie praw lokatorów, przez co tym bardziej powinniśmy zadbać o jego sporządzenie, aby postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół,
Art. 6c. Ustawa o ochronie praw lokatorów
w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji
i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.
Protokół zdawczo-odbiorczy, sporządzamy w momencie wydania lokalu najemcom.
Do pobrania udostępniamy protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania wraz z przykładowym uzupełnieniem. Dokument można pobrać w wersji zarówno PDF jak i edycyjnej ODT (otwarty format dokumentów – obsługiwany również przez Microsoft Office Word). Protokół należy dostosować do potrzeb własnego mieszkania.
Klienci firmy PROTECTRENT, korzystający z usługi opieki nad mieszkaniem i zarządzania najmem, w standardzie otrzymują profesjonalny protokół zdawczo-odbiorczy przygotowany przez naszych specjalistów wraz z dokładną dokumentacją fotograficzną stanu mieszkania. Protokół aktualizujemy po każdym najmie mieszkania i rozliczamy najemców z ewentualnych uszkodzeń, a także ze zużytych mediów.
Czekamy na Twój telefon. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.
Połączenie płatne według stawek Twojego operatora za telefony stacjonarne.