Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie, aby cieszyło się największym zainteresowaniem wśród najemców. Pokazujemy różnicę w urządzeniu przy wynajmie długoterminowym i krótkoterminowym na doby.

Sprawdź porady jak urządzić mieszkanie
pod wynajem, aby podnieść jego wartość

Jakie mieszkania najlepiej się wynajmują? Puste czy umeblowane? Co powinno zawierać mieszkanie pod wynajem i czy inwestować w lepsze materiały? Jakie wyposażenie mieszkania podniesie jego wartość i spowoduje wzrost czynszu najmu? Z tymi zagadnieniami spotyka się każdy właściciel mieszkania, który urządzana mieszkanie pod wynajem, lub próbuje podnieść jego wartość.

Odpowiadamy na te zagadnienia, na podstawie naszych wieloletnich obserwacji rynku wynajmu nieruchomości. Ze względu na charakterystykę wynajmu długo terminowego i krótkoterminowego - poradnik został podzielony na dwie części - urządzanie mieszkania pod długi termin i krótki termin.


Co tutaj znajdziesz?
Jak urządzić mieszkanie pod wynajem

Meblować mieszkanie pod wynajem czy też nie

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze przed kilku laty, wymagania najemców były dużo niższe, a sam czas wynajęcia mieszkania był znacząco krótszy. Obecnie podaż mieszkań na niektórych rynkach wynajmu nieruchomości jest wyższa niż popyt. To zjawisko zmusza właścicieli mieszkań pod wynajem do podnoszenia standardu nieruchomości i wzbudzenia zainteresowania najemców, konkretną ofertą.

Inwestorzy na bieżąco śledzący aktualne trendy wynajmu nieruchomości są w stanie podnosić drobnymi inwestycjami znacząco uzyskiwany przychód z mieszkania.

Umeblowane mieszkanie wynajmuje się szybciej

Większość najemców na rynku poszukuje umeblowanych mieszkań.
Stawki za wynajem umeblowanych mieszkań są dużo wyższe

Przeważająca liczba najemców obecnych na rynku, szuka gotowego mieszkania, w którym może zamieszkać od zaraz. Z tego względu mieszkania umeblowane cieszą się wyższym zainteresowaniem, niż te, które umeblowane nie są. Jeśli mimo wszystko, planujemy wynajem mieszkania nieumeblowanego, powinniśmy rozważyć urządzenie i wyposażenie kuchni oraz łazienki. Najemcy, którzy będą chcieli pokryć ten koszt samodzielnie stanowią bardzo małą grupę odbiorców. Uzyskiwane stawki czynszu za takie mieszkania są zdecydowanie niższe niż mieszkań wyposażonych w podstawowe umeblowanie i wyposażenie AGD. Ekonomicznie pozostawienie lokalu bez tego wyposażenia jest nieuzasadnione.

Nieumeblowane mieszkania powinny być wyposażone
przynajmniej w meble kuchenne, sprzęt AGD i gotową łazienkę

Podstawą w mieszkaniach nieublowanych powinny być meble kuchenne, blaty, lodówka, pralka oraz kuchenka z piekarnikiem. Ważne jest również wykończenie łazienki - prysznic / wanna, WC, umywalka. Czas znalezienia najemcy na mieszkanie bez tego wyposażenia jest znacząco dłuższy, a stawki za wynajem takich mieszkań dużo niższe. Inwestycja w umeblowanie mieszkania zwraca się bardzo szybko, dlatego też zalecamy oferowanie wynajmu mieszkań umeblowanych.

Podsumowanie opłacalności meblowania mieszkania pod wynajem:

  • Większość najemców na rynku poszukuje umeblowanych mieszkań
  • Umeblowane mieszkanie wynajmiemy średnio 3x szybciej niż puste
  • Stawki czynszu najmu za umeblowane mieszkania są dużo wyższe

Czy warto inwestować w drogie materiały

Na pytanie, czy warto inwestować w drogie materiały w mieszkaniu na wynajem nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki segment rynku chcemy trafić z naszą ofertą. Mieszkanie wykańczane dla studentów i osób pracujących muszą charakteryzować się innymi cechami i jakością wykończenia, niż apartamenty z najwyższej półki dla osób, które szukają maksymalnego komfortu.

Mieszkania wynajmowane eksploatują się szybciej
Znajdź równowagę między jakością a ceną

W kosztach remontu nie można przesadzać, mieszkania przeznaczone pod wynajem zużywają się znacznie szybciej. Najemcy nie zawsze potrafią szanować powierzone im mienie jak swoje. Oczywiste jest, że za ewentualne zniszczenia, będzie obciążony najemca. Musimy jednak założyć, że nie wszystkie środki z rekompensaty uda nam się odzyskać, a kaucja może nie wystarczyć na pokrycie strat i nasze roszczenia będą musiały zakończyć się w sądzie. Wybierając materiały znajdujmy kompromis między ceną a jakością, z naciskiem na cenę.

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy

Wyposażenie apartamentów pod wynajem krótkoterminowy (turystyczny), znacząco różni się od tego, jaki wymagany jest przy wynajmie długoterminowym. Pominiemy w tym miejscu całe wyposażenie podstawowe, które zawiera się w wynajmie długoterminowym. Ta forma wynajmu wymaga dodatkowego wyposażenia we wszystkie przemioty, które wykorzystywane są do codziennego życia. Goście, którzy przyjeżdżają do naszego mieszkania, muszą poczuć się jak w domu. Na każdym etapie musimy ich miło zaskoczyć, aby pobyt w naszym apartamencie, był dla nich przyjemny i mógł zapaść w pamięć, jako ten najlepszy.

Dbaj o szczegóły i uzyskuj polecenia swoich gości
Drobne rzeczy, dają dużą przewagę konkurencyjną

Jeśli zadbamy o najdrobniejsze detale, jak chociażby dostęp do podstawowych produktów spożywczych, które nie ulegają przeterminowaniu (np. herbata, kawa, sól, pieprz, ryż, płatki śniadaniowe), istnieje duża szansa, że goście będą nas polecać dalej! Absolutną podstawą jest bezwzględna czystość we wszystkich zakamarkach. Najemcy będący na wczasach nie będą sprzątać po jednej, lub dwóch nocach spędzonych na wakacjach lub wyjeździe służbowym. To Ty, jako gospodarz (lub my - jako firma zarządzanie najmem krótkoterminowym), musimy zadbać o komfort, czystość, sprawność wszystkich sprzętów, pościel, ręczniki i pozostałe elementy.

Elementy wyposażenia apartamentu na doby

Poradnik wyposażenia mieszkania pod wynajem apartamentów na doby z podziałem na poszczególne pomieszczenia. Niniejsze zestawienie uwzględnia wszystkie elementy, które muszą się znaleźć w apartamencie pod wynajem krótkoterminowy, aby zapewnić komfort naszym gością.

Żelazko

Żelazko

Odkurzacz

Odkurzacz

Deska do prasowania

Deska do prasowania

Suszarka

Suszarka

Pralka

Pralka

Szczotka do WC

Szczotka do WC

Mydło w płynie

Mydło w płynie

Kosz na śmieci

Kosz na śmieci

Ręczniki

Ręczniki

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy jest mniej wymagający, zarówno pod względem czasu poświęconego na samą obsługę mieszkania, jak i samego wyposażenia. Najemcy wynajmujący długoterminowo mieszkania, posiadają już własną dużą część rzeczy codziennego użytku. Każdy dodatkowy element w mieszkaniu, może być przy wynajmie długoterminowym wadą (zbędny koszt, konieczność migracji przedmiotów). Może się okazać, że najemca będzie uzależniał wynajem mieszkania od tego, czy weźmiemy z niego odkurzacz, żelazko, komplet garnków, naczyń i wszystkich innych drobnych przedmiotów - które ma już zakupione. To generuje dodatkowe problemy, gdzie przechować i jak zabezpieczyć te przedmioty. Przy wynajmie długoterminowym nie zalecamy kupować takich przedmiotów.

Jakie przedmioty kupić do mieszkania
wynajmowanego długoterminowo

Mieszkanie wynajmowane długoterminowo musi być umeblowane oraz posiadać podstawowy sprzęt AGD. Nie może zabraknąć pralki, lodówki z zamrażarką, kuchenki oraz piekarnika. To jest podstawowe wyposażenie, które w zupełności wystarczy, aby znaleźć chętną osobę na wynajem mieszkania. Przy wynajmie długoterminowym nie ma najmniejszego sensu inwestować w mikrofalówkę, czajnik elektryczny, suszarkę, miksery i inne sprzęty małego AGD. Jedynie odkurzacz jest kwestią sporną. Można się kierować zasadą, że jeśli dostawimy odkurzacz - najemcy będą z niego korzystać i mieszkanie będzie bardziej zadbane. Niestety to nie zawsze tak działa, ale dla własnego spokoju i zabrania alibi lokatorom - możemy zainwestować w odkurzacz.

Zadzwoń do nas 22 122 02 96 (centrala) i dowiedz się więcej!

Czekamy na Twój telefon. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.
Połączenie płatne według stawek Twojego operatora za telefony stacjonarne.

DANE KONTAKTOWE AGENCJI